Czy kupno mieszkania pod wynajem się opłaca?

Obecnie rynek nieruchomości oferuje nam dość szeroki wybór lokali, dzięki czemu łatwiej możemy dopasować je do naszych oczekiwań. Nie musimy więc decydować się na pierwsze lokum, które nam się spodoba, bo być może za chwilę znajdziemy znacznie lepszą ofertę. Jednak decydując się na kupno jakiegokolwiek mieszkania, musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Ponadto kupując lokum, musimy rozważyć wszelkie ważne aspekty, pod względem tego, czy kupujmy je dla siebie, czy też jako inwestycję pod wynajem. W tym tekście poruszymy temat, w którym wyjaśnimy co wziąć pod uwagę podczas zakupu mieszkania, które chcemy wynajmować.


Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Decydując się na tego typu inwestycję, przede wszystkim powinniśmy przemyśleć czy chcemy zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Mieszkania z rynku pierwotnego posiadają wyższy standard oraz wartość przez co najemcy szybciej się znajdują. Jednakże mieszkania z rynku wtórnego mają niższą cenę przez co można na nich zaoszczędzić. Jeśli kogoś interesują mieszkania na sprzedaż Zielona Góra – rynek pierwotny, polecamy firmę Deweloper Amaro Investment, której siedziba znajduje się na ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 25A w Zielonej Górze (tel: 537 040 077). Warto również zastanowić się komu będziemy chcieli wynajmować mieszkanie. Nie zawsze jest tak, że każdy, kto jest zainteresowany naszym lokalem, będzie spełniał nasze standardy. Musimy także ocenić ryzyko, które wiąże się z wynajęciem mieszkania konkretnym lokatorom.
Następnie musimy wziąć pod uwagę lokalizacja. Największa liczba lokatorów woli mieszkania w centrum, gdzie mają łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, czy pracy. Jednak są też tacy, którzy w zamian za ciszę i spokój zrezygnują z kilku wygód. Choć tych w dzisiejszych czasach jest znacznie mniej, ze względu na pogoń za pieniądzem albo karierą.
Oczywiście bardzo duże znaczenie ma także wielkość mieszkania. Mogłoby się wydawać, że im większy metraż, tym lepiej, jednak nie zawsze się to sprawdza. Owszem, jeśli naszą grupą docelową będą pracownicy, czy studenci to w dużym mieszkaniu znacznie łatwiej będzie ulokować większą liczbę osób.
Jednak obecnie najlepiej sprawdzają się mieszkania, które są niewielkie, ale mają więcej niż jeden pokój.
Nie możemy też zapominać o standardzie lokalu. Wiadomo, że im bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone będzie wzbudzało większe zainteresowanie i większy wynajem. Jednak powinniśmy liczyć się z tym, że jeżeli dojdzie do jakichś zniszczeń, to kaucja może nie pokryć wszystkich strat.


Jakie grupy docelowe możemy wyróżnić i jaka jest najlepsza?

Podczas wyboru potencjalnych najemców musimy rozważyć jakie ryzyko i korzyści poniesiemy.
Jeśli zdecydujemy się na studentów, to najlepiej takich, którzy pracują bądź mają stypendium. Dzięki temu możemy liczyć na to, że opłaty będą wpływać regularnie. Jednak mogą również urządzać imprezy w domu, więc sąsiedzi nie będą zadowoleni.
Młoda para z dzieckiem lub dziećmi. Tutaj możemy się spodziewać rozsądnych i odpowiedzialnych ludzi, którzy stawiają pierwsze wspólne dorosłe kroki. Jednakże istnieje ryzyko, że dzieci mogą narobić sporo szkód, jak pomalowane ściany, czy ciągłe hałasy, które podobnie jak imprezy studentów mogą się nie spowodować innym mieszkańcom.
Podobnie jest z lokatorami, którzy posiadają zwierzęta. Skoro wzięli pod opiekę psa, czy kota to powinni być odpowiedzialni, jednak nie zawsze zwierzę jest dobrze wychowane i może sprawiać problemy oraz dokonywać zniszczeń.
Tak naprawdę nie ma lokatorów idealnych, ale nie zawsze musi być jakiś problem. Warto jednak liczyć się z tym, że praktycznie w każdej sytuacji narażamy się na jakieś ryzyko. Dlatego też, zanim wybierzemy odpowiednią grupę docelową, powinniśmy zdecydować się na taką, która według nas będzie spełniać nasze standardy. Ryzyko istnieje przy każdej inwestycji.

Dodaj komentarz