Klimatyzacja to urządzenie zbawienne w okresie letnich upałów. Kojarzona zawsze była z przestrzeniami biurowymi i lokalami usługowymi, jednak ze względu na coraz atrakcyjniejsze ceny znaleźć ją można w coraz większej ilości domów i mieszkań. Jak każde urządzenie, klimatyzacja może ulec awarii w najmniej oczekiwanym momencie, szczególnie w okresie intensywnej eksploatacji. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?
Dlaczego klimatyzacja się psuje?
Decydując się na posiadanie w domu klimatyzacji, trzeba brać pod uwagę konieczność właściwej eksploatacji oraz konserwacji urządzenia. Odpowiedniego traktowania wymaga zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Istotne jest również odpowiednie dopasowanie klimatyzacji.
„W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany.” – jak mówi ekspert z firmy www.klimatyzacjetrojmiasto.pl, zajmującej się klimatyzacją. Zbyt słaby klimatyzator będzie pracował cały czas w górnym zakresie swojej wydajności, a niewłaściwie konserwowany może się uszkodzić od między innymi zanieczyszczeń.
Jakie są najczęstsze awarie klimatyzacji?
Do najczęściej występujących awarii klimatyzacji zaliczyć możemy:
1. Przegrzewanie się jednostki zewnętrznej
Bardzo częstym błędem podczas montażu klimatyzacji jest montowanie jednostki zewnętrznej od nasłonecznionej strony. Często zdarza się, że w czasie montażu miejsce to było zacienione, jednak w późniejszym okresie usunięta została przeszkoda przesłaniająca słońce. W ten sposób jednostka zewnętrzna, która powinna oddawać ciepło, nagrzewa się od promieni słonecznych i ulega uszkodzeniu z przegrzania.
Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w chłodniejszym miejscu. Błędem jest też umieszczanie jednostki zewnętrznej w pobliżu roślinności, ponieważ nie tylko utrudnia ona proces oddawania ciepła, ale też może prowadzić do uszkodzeń wynikających z dostawania się roślinności do wnętrza urządzenia.
2. Spadek wydajności nawiewów
W tym przypadku najczęściej winę ponosi użytkownik klimatyzacji. Urządzenia wewnętrzne wymagają regularnej konserwacji polegającej na oczyszczaniu i odgrzybianiu. Niewymieniane lub nieczyszczone filtry sprawiają, że ogranicza się przepływ powietrza i obciąża mocniej nawiewy. W ten sposób wydajność klimatyzacji spada, a urządzenie może się uszkodzić od nadmiernego obciążenia. Rozwiązaniem jest po prostu dokonanie konserwacji i wymiana lub wyczyszczenie filtrów.
3. Brak czynnika chłodzącego w klimatyzacji
W momencie, gdy klimatyzacja chłodzi coraz słabiej mimo właściwej pracy nawiewu, najbardziej prawdopodobną usterką jest rozszczelnienie układu i wyciek czynnika chłodzącego. Nowsze klimatyzacje podają błąd świadczący o zbyt niskim poziomie czynnika, co ułatwia rozpoznanie awarii. Jedynym rozwiązaniem jest uszczelnienie i ponowne nabicie układu przez profesjonalnych serwisantów.
4. Usterka wentylatora jednostki zewnętrznej
W momencie, gdy wydajność klimatyzacji spada warto też przyjrzeć się jednostce zewnętrznej. Często okazuje się, że spada efektywność wymiany cieplnej ze względu na awarię wentylatora chłodnicy. Najczęściej winne są zanieczyszczenia, które dostają się do wentylatora, utrudniając mu pracę, lub go zatrzymując. W najgorszym wypadku wymiany będzie potrzebować napęd wentylatora, w najlepszym wystarczy wyczyszczenie urządzenia
5. Awaria sprężarki
Jest to najpoważniejsza usterka klimatyzacji. Jej objawem jest częste włączanie się i wyłączanie urządzenia połączone ze spadkiem wydajności. Warto zwrócić uwagę na dźwięki, jakie wydaje z siebie urządzenie po jego uruchomieniu. W tym wypadku nie obejdzie się bez wizyty serwisu, ponieważ naprawa sprężarki wymaga profesjonalnych narzędzi i dużego doświadczenia.
Czy klimatyzację warto naprawiać samemu?
O ile czyszczenie i podstawowe czynności konserwacyjne są bezproblemowe i można je bez strachu wykonywać samemu, tak wszelkie usterki mechaniczne i elektroniczne lepiej pozostawić profesjonalnym serwisantom. Warto pamiętać, że nieumiejętna naprawa drobnego problemu może się przerodzić w bardzo duży problem i duże koszty jego naprawienia.