Jak ubiegać się o dotację na zakup pompy ciepła?

Zyskaj nowy, lepszy dom – dofinansowania do pomp ciepła

Pompa ciepła umożliwia ogrzanie domu minimalnym kosztem. Na dodatek osoby, które planują jej instalację, mogą obecnie liczyć na dofinansowanie takiej inwestycji ze środków publicznych. W naszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zasady działania programów wsparcia montażu tego przyjaznego dla środowiska i nowoczesnego źródła ciepła.

Jak wygląda wsparcie zakupu pompy ciepła?

Programy wsparcia zakupu pomp ciepła mają kilka podstawowych, uzupełniających się celów: promocję odnawialnych źródeł energii, poprawę jakości powietrza oraz propagowanie wykorzystania efektywnych i energooszczędnych form ogrzewania. Zasady, dotyczące dofinansowania w ich ramach, mogą różnić się od siebie, jednak zazwyczaj warunkiem otrzymania wsparcia jest wcześniejsze zakończenie inwestycji – dotacja jest więc po prostu zwrotem części wydanych wcześniej przez beneficjenta środków. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.

Program Czyste Powietrze – do kogo jest skierowany?

Program Czyste Powietrze skierowany jest do osób, planujących termomodernizację domu – wymiana starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła może być jej częścią. Najważniejszym kryterium, umożliwiającym otrzymanie wsparcia, jest w tym wypadku odpowiednia wysokość dochodów – nie mogą one przekroczyć 135000 złotych rocznie. Co ważne, jak możemy przeczytać na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/oferta/, dotację na montaż pompy ciepła może otrzymać nie tylko właściciel, lecz również współwłaściciel budynku lub wydzielonego z niego lokalu mieszkalnego. Wysokość przewidzianej pomocy jest przy tym zróżnicowana.

Program Czyste Powietrze - wsparcie finansowe przy zakupie pompy ciepła

Jakie wsparcie można otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze?

Osoby, których roczny dochód nie przekracza 135000 złotych, mogą liczyć na wsparcie finansowe na zakup pompy ciepła w wysokości do 30000 złotych. Pomoc w wysokości do 37000 złotych przewidziana jest z kolei dla gospodarstw domowych, w których przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1894 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2651 zł (w gospodarstwie jednoosobowym). Jeżeli natomiast wynosi on mniej niż 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym (lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym), wysokość dotacja może wynieść od 90 do 100% wartości poczynionych wydatków. Na dodatek program Czyste Powietrze 3.0 przewiduje prefinansowanie inwestycji dla osób o najniższych dochodach – oznacza to, że 50% kwoty wsparcia można otrzymać przed ukończeniem zaplanowanej modernizacji.

Jakie inne programy umożliwiają otrzymanie dotacji na montaż pompy ciepła?

Oczywiście oprócz programu Czyste Powietrze istnieje wiele innych rodzajów wsparcia dla osób, które chcą zamontować w swoim domu pompę ciepła. Mogą one skorzystać na przykład z programu Mój Prąd (inwestycja taka musi być wówczas połączona z montażem fotowoltaiki) oraz Moje Ciepło (program ten oferuje wsparcie w mniejszej kwocie, nie ma w nim jednak progu dochodowego). Warto też wiedzieć, że inwestycje, poczynione w ramach programu Czyste Powietrze, dają prawo do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej.

Jeden komentarz do “Zyskaj nowy, lepszy dom – dofinansowania do pomp ciepła

  1. Dofinansowanie do pomp ciepła to super inicjatywa — sam skorzystałem z tej możliwości rok temu! A to wszystko za pomocą firmy Sevro, którą polecił mi znajomy i którą sam będę polecał dalej. Łapcie polecajkę: https://sevro.pl/pompy-ciepla-dobczyce/ – na pewno nie pożałujecie. Ich fachowcy pomogą wam w dobraniu oraz montażu pompy ciepła, a także otrzymaniu dofinansowania!

Dodaj komentarz